З 2022 року вже близько 10 тисяч українців стали учасниками груп самодопомоги та отримали базову соціально-психологічну реабілітацію у межах проєктів Ресурсного центру ГУРТ. У цьому році за фінансування Національного фонду демократії (NED) на базі шести партнерських організацій з Івано-Франківська, Києва, Кропивницького, Одеси, Фастова і Чернівців запрацюють нові групи самодопомоги для ветеранів, а також рідних і близьких військовослужбовців та ветеранів.
Для цього 21-22 червня 2025 року у Києві відбулась друга сесія тренінгу з фасилітації груп самодопомоги. Нові знання, практичні навички та обмін досвідом збагатили 12 фасилітаторів, що мають бажання, мотивацію та усвідомлення важливості проведення груп самодопомоги для посилення стійкості своїх громад у різних куточках України.
«Насправді, це мій перший досвід, він на сьогодні дуже маленький, але початок покладений і я знаю, що з кожною наступною такою зустріччю буду набувати цього досвіду ще більше. Я прохожу навчання і розумію, що через таку роботу в подальшу ми будемо впливати на стан нашого суспільства, робити його більш стабільно емоційним, допомагати людям переживати певні життєві виклики. Зараз нашою основною категорією для підтримки є матері загиблих», – поділилась Наталія Верещагіна, ГО «Побратим».
На тренінгу велика увага приділялась особливостям організації та проведення груп самодопомоги для ветеранів.
«Є дуже велика потреба в підтримці ветеранів. Я – ветеран і займаюся тим, чим хочу та в чому бачу потребу у даному випадку. Я маю мотивацію. І люди, з якими я працюю, також її мають. Ми спільно відчуваємо ідентичність, усвідомлюємо й приймаємо наявну проблему, працюємо з нею за принципом «рівний рівному». Знаєте, я маю досвід з групами самодопомоги, проте такі зустрічі, як сьогоднішня, дають мені можливість набувати нових знань та навичок», – зауважив Євгеній Тищенко, представник ГО «Повернись до мирного життя».
Ключовий елемент тренінгу – обмін досвідом з питань системності, вибудовування традицій, усвідомлення перспектив й аналізу викликів на шляху впровадження груп самодопомоги. Учасники мали змогу акумулювати почуте, предметно обговорити та систематизувати все через призму своїх громад та цільових аудиторій.
«Я вже на другій сесії і саме для того, щоб розвинути цей напрямок в Івано-Франківську через великі запити на такий вид допомоги, і щоб робити це правильно як фасилітаторка. На першому ми опрацьовували структуру групи, правила її створення, проведення, підходи до взаємодії з різними типами учасників, а сьогодні ми ділились один з одним, що було для нас новим, чому ми навчилися, з якими проблемами стикаємось на практиці, розуміючи, як ці групи проводяться, і оцінюючи наші умови. Ми відповідали для себе на питання: чи так структуровано групу, чи присутні зв'язки, які мали би бути в ній, якими є виклики. Це свого роду примірка на себе в ролі фасилітатора та предметне накладання її на реалії своєї організації. Я враховувала особливості громади Івано-Франківська та систематизувала знання щодо таких, здавалось би простих, але важливих речей, які допоможуть створювати комфортну обстановку для учасників ГСД. Буду з колегами їх використовувати. Ми у своїй діяльності стикаємося з членами родин загиблих та тими, хто чекає своїх близьких з фронту. І ми плануємо розвивати також підтримку ветеранів, враховуючи, що в нас в шпиталі військові на реабілітації, ветерани, а ще є психологи, волонтери, які з нами працюють. У нас є дві локації, де можна проводити ГСД: в центрі міста та шпиталь з чудовим краєвидом, де в невимушених умовах можна проводити зустрічі», – розповіла Олена Дудзенко, представниця організації «Ветранський простір» від БО «Перший добровольчий хірургічний шпиталь».
Оксана Нетребенко, фасилітаторка з БФ «Полк Святослава Хороброго», підхопила: «Знаєте, для мене фасилітація – це мій спосіб «подавати патрони». Наша цільова аудиторія – це ветерани, члени їх родин. Я також планую працювати з жінками з родин чинних військовослужбовців, з жінками, які проживають втрату і близькі яких зникли безвісти чи перебувають у полоні. Я розумію, що кожна людина не має бути сама в своїх випробуваннях. В момент кризи їй потрібен хтось, на кого можна спертись, взяти ресурс та зрозуміти, як жити далі. ГСД дозволяє нам виживати в сучасних реаліях, бути стійкими і жити це життя. Я давно в цьому як тренерка, фасилітаторка. І такі заходи для мене про структурування, про розуміння. Ми познайомились з колегам, які працюють із залежностями за принципом роботи груп анонімних алкоголіків. Мені дуже цікавий цей принцип, я з ним не була знайома. Це для мене нове, що хотілось би дослідити ближче і подивитися, як це можна застосовувати в наших групах самодопомоги».
Під час тренінгу учасники пропрацьовають способи подолання викликів фасилітації груп самодопомоги, посилюють особисту стійкість та визначають складові успішної фасилітиції, адже ефективний фасилітатор – це складова репутації організації, яка прагне надавати якісні послуги соціально-психологічної реабілітації ветеранам, а також рідним і близьким військовослужбовців та ветеранів.
***
Ресурсний центр ГУРТ працює над розвитком групової соціально-психологічної реабілітації за фінансової підтримки Національного фонду демократії (NED) та Уряду Швеції.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цього матеріалу. Відповідальність за вміст матеріалу несуть виключно його автори.
Для того, аби регулярно отримувати інформацію про можливості залучення коштів та доступ до інших ресурсів для розвитку, підпишіться на ГУРТ у Телеграмі https://t.me/gurtrc
Матеріал підготувала Оксана Кавтиш
Коментарі