bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Здоровий спосіб життя у Цілях сталого розвитку ООН: тривалий ефект у тривалій перспективі

ХХІ століття поставило перед міжнародною спільнотою низку нових завдань і викликів. Однак збереження та покращення здоров’я населення залишається в полі зору соціальної політики ООН. ГУРТ підготував короткий огляд політики Організації Об’єднаних Націй щодо забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці.

Концепція здорового способу життя у діяльності ООН

Здоровий спосіб життя безумовно є однією зі складових розвитку людського потенціалу. Ще на початку 2000-х років держави-члени ООН прийняли Цілі розвитку тисячоліття, які домовилися досягнути до 2015 року. Одне з ключових місць у них займала проблема покращення охорони здоров’я в бідних країнах. Однак після неповної реалізації поставлених цілей міжнародна спільнота прийняла рішення розробити детальніший план досягнення стратегічних цілей.

У 2012 році на Конференції ООН зі сталого розвитку у Ріо-де-Жанейро держави домовилися створити відкриту робочу групу для розробки комплексу Цілей сталого розвитку. В результаті держави-члени ООН прийняли 17 цілей сталого розвитку з 169 цільовими показниками. Серед них чільне місце займає мета забезпечення здорового способу життя, яку планується реалізувати через виконання 9 завдань. До речі, в цілях сталого розвитку 2015-2030 років більше уваги приділяється популяризації та підтримці здорового способу життя.

17 глобальних цілей спрямовані не тільки на подолання причин бідності, стимулювання економічного зростання і процвітання, але й також на підвищення якості охорони здоров’я, освіти та соціального захисту при умові раціональнішого користування природними ресурсами та збереження екосистем.

Занепокоєння міжнародної спільноти викликає зростання кількості захворювань, які спричинені надлишковою вагою, нездоровим харчуванням та нестачею фізичної активності. Ще в 1995 році ВООЗ встановила єдині критерії визначення надлишкової ваги, визнавши таким чином існування актуальної проблеми людства.

У 2011 році генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав населення вести більш рухливий стиль життя, відмовитися від надмірного споживання алкоголю та тютюну.

Відповідно до Цілей сталого розвитку заплановано активізувати імплементацію Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну в усіх країнах, яка передбачає низку заходів. Варто відзначити, що цей договір підписали 176 зі 193 країн-членів ВООЗ, зокрема Україна.

Для забезпечення здорового способу життя ООН також пропонує покращувати профілактику та лікування залежності від психоактивних речовин, у тому числі зловживання наркотичними засобами й алкоголем.

Однак здоровий спосіб життя необхідно розглядати в соціальному контексті. Особливо це стосується дотримання сприятливої екологічної ситуації.

До 2030 року планується істотно скоротити кількість випадків смерті та захворюваності в результаті впливу небезпечних хімічних речовин, забруднення й отруєння повітря, води й ґрунтів.

Проблема популяризації здорового способу життя в Україні

За багатьма показниками рівень здоров’я населення України відстає від розвинутих європейських держав, що зумовлюється не лише нижчим рівнем медицини, але й стилем життя. В 2011 році Комісія з прав дитини ООН, розглянувши доповідь України, рекомендувала державним органам приділяти більше уваги популяризації здорового способу життя.

Ще 2013 року ООН розпочала в Україні національну кампанію спрямовану на популяризацію здорового способу життя, що може сприяти зростанню людського потенціалу та гармонійному розвитку суспільства. Адже хвороби набагато легше попереджати, ніж лікувати. На відміну від системи охорони здоров’я, здоровий спосіб життя не потребує значних фінансових вливань, але забезпечує тривалий ефект у тривалій перспективі. 

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.