bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз


+ Пiдписатися

«Сьогодні — Дерево. Завтра — ТИ!»   

«Сьогодні — Дерево. Завтра — ТИ!»
Всеукраїнська акція на підтримку харків’ян засвідчить готовність українців об’єднуватися

Ганна ГОПКО, спеціально для «Дня»

Поки Генеральна прокуратура вивчає матеріали справи в Харкові, комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи ВР міркує над пропозицією природозахисників провести виїзне засідання в Харкові, щоб наочно побачити ситуацію, небайдужа громадськість продовжує боротьбу. У суботу, 19 липня, о 10.00 в Харкові розпочнуться громадські слухання, на яких буде вирішуватися доля харківських зелених насаджень і Лісопарку. Вони відбудуться за участі влади та активних представників громадськості, після чого буде ухвалено відповідну резолюцію.

На підтримку харків’ян приїдуть мешканці інших міст у межах всеукраїнської акції, яку ініціювали члени кампанії «Новий Громадянин», куди входить понад 50 громадських організацій.

Чи вдасться харків’янам відстояти 130 га парку в центрі міста, залежить від того, чи зможе їх підтримати вся Україна. Солідарність українців має показати, що влада не всесильна, а громадськість має право голосу. Після закінчення громадських слухань мешканці з інших міст та регіонів спільно з харків’янами створять «живий» символ підтримки — висадження в парку ім. М. Горького клумби з квітів, які своїм барвистим розмаїттям демонструватимуть всеукраїнську підмогу харківській місцевій громаді.

У суспільно-мистецькій акції візьмуть участь місцеві художники, митці, музиканти. Цей незахищений острівець із квітів символізуватиме не лише бажання українців жити в зелених, екологічно чистих містах, а й являтиме собою жест опору свавіллю місцевої влади. Газета «День» поцікавилася у Сергія Шапаренка, голови ради екологічної групи «Печеніги» з Харкова, як готується громадськість до чергової битви.

Пане Сергію, розкажіть, будь ласка, як ситуація виглядає зараз? Скільки дерев зрубано? Скільки людей постраждало?

— Громадськість на місці цього вирубування виявила 576 пнів, але багато з них враховано не було — через брак часу або тому, що пні були викорчувані. Усього, за нашими оцінками, на цій території було вирубано близько 1000 дерев.

Битва природозахисників за збереження парку Горького в Харкові вийшла за межі міста. Відео в Youtube про побиття екологів, небайдужих харків’ян, котрі тілами заступилися за дерева, побачила й міжнародна громадськість. Нарешті харків’ян почула і центральна влада. Вчора відбулося обговорення ситуації в комітеті з питань екологічної політики ВР, а в суботу в Харкові нарешті відбудуться громадські слухання. Ви готові до них? Що конкретно вимагатимете?— Готові. Вимагатимемо не ми одні — від ініціативної громадськості було підготовлено спільний проект резолюції слухань, в якому — мораторій на вирубування зелених насаджень у Харкові, на забудівлю рекреаційних зон, вимога винести в натуру межі зелених зон тощо.

— Досвід проведення громадських слухань в інших містах (для прикладу, в Севастополі на громадські слухання з питання будівництва вугільного терміналу прибули десятки здоровенних чоловіків на джипах) свідчать, що влада навчилася фальсифікувати рішення слухань, привозить «своїх» учасників. Якщо в суботу ви побачите 5000 тис. людей із «провладною» позицією, як діятимете? Чи є у вас план Б?

Він досить-таки продуманий та націлений на перемогу.— Перемога громадських організацій залежить від підтримки громадськості. Скільки людей, за вашими прогнозами, прийдуть на слухання?

— Зал для громадських слухань, розрахований на 370 осіб, буде заповнено. Крім цього, ще півтори тисячі людей слухатимуть аудіотрансляцію на вулиці. Сьогодні влада каже про те, що навіть голоси людей на вулиці буде враховано.

Представники влади кажуть, що прокладають дорогу з метою нібито розвантаження центру міста від заторів. Однак фахівці, як і місцеві водії, заперечують доцільність такої дороги. Хто стоїть за будівництвом дороги? Кому це вигідно?
— Спорудження цього варіанта дороги в парку Горького лобіювалося двома останніми скликаннями міськради. Дорога має декілька поворотів, із Новгородською та Динамівською вулицями створює «Т»-подібне перехрестя, а на Сумську виходить під прямим кутом. Тому, як на мене, напруженості на харківських дорогах вона не послабить. Зате обабіч неї планується спорудити апартаменти і готельний комплекс…

Чого вам не вистачає для перемоги?
— Для перемоги не вистачає підтримки простих людей.

— Що ви можете порадити людям, які братимуть участь у схожій боротьбі? Які правила безпеки «вуличних боїв»? Який урок винесли — що треба було робити не так, може, з іншого починати?

— Вуличних боїв не варто зав’язувати, адже фізичний опір одразу буде повернутий владою проти громадян. У нас людей і так затримували. Якби ми для цього ще й якийсь привід дали… А головний урок, який ми винесли з цього — в таких ситуаціях треба багато часу віддати агітації, причому бажано — до акції, а не під час неї.

Як ви думаєте, чому так мало людей у Харкові підтримали боротьбу за зелені насадження?
— Я не думаю, що їх було мало. Порівняно з іншими містами, екологічній громадськості таки вдалося пробити людську байдужість. На захист парку за день вставало декілька сотень чоловік. Прості харків’яни дуже швидко втомлювалися від сидіння біля дерев, від постійного напруження. Були активісти, які тиждень сиділи біля дерев, а хтось і цілий день сидів на дереві. Також треба брати до уваги, що в усіх — робота, родини, — людям і на це важко було знайти час.

Яких заходів, на вашу думку, слід ужити, щоб небайдужих людей було більше?— Потрібен час. Треба, щоб люди захотіли і навчилися захищати свої права.Коментарі

  •   Пiдписатися на новi


Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.