bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Про баланс між «тут і зараз» та майбутнім української філантропії — розмова з Христиною Бойко
21.05.2025

Фундація ЗМІН заснована у 2021 році з фокусом на стратегічну філантропію та підтримку інституцій, що впроваджують суспільні трансформації. Повномасштабне вторгнення росії кардинально змінило плани, змусивши шукати баланс між негайним реагуванням і довгостроковим баченням впливу. Про досвід роботи в умовах війни, ключові виклики, досягнення фундації, ефективність громадського сектору та необхідні якості сучасних лідерів говоримо з директоркою Фундації ЗМІН Христиною Бойко.
 

— Пані Христино, розкажіть, будь ласка, про Фундацію ЗМІН. З чого все починалося?
 
— Ми є приватною українською фундацією. Маємо юридичну форму благодійного фонду, але тяжіємо до дещо інших форматів — стратегічної філантропії, соціального інвестування. Ми були створені у 2021 році. Наша ключова мета — фінансове підсилення інституцій, які в різний спосіб сприяють суспільним трансформаціям. Ми не працюємо з кінцевими бенефіціарами, не фокусуємося на окремій галузі чи проблемі — ми інвестуємо в гравців сектору через звичні формати: надання грантів, стипендій, інституційне підсилення, співтворення проєктів.
 
— Як вплинуло російське вторгнення у 2014 році на діяльність організації?
 
— Ми, звісно, стратегічно враховували виклики, пов’язані з агресією росії, і контекст невизначеності. Це був постковідний період (2021 рік — прим. ред.), час гібридної війни. Відверто кажучи, ми не прогнозували, що так швидко будемо глибоко залучені до процесів підтримки обороноздатності.
 
— Де Ви зустріли 24 лютого 2022 року?
 
— В ніч з 23 на 24 лютого я була у дорозі з Києва до Львова і за кермом фактично продумувала заплановану подію, яка мала відбутися 24 лютого. Це мала бути стратегічна зустріч між фундаторами та партнерами з фокусом на трансформацію нашого плану діяльності з прогнозованим ймовірним повномасштабним вторгненням росії, бо вже на той момент було відчутно, що гряде велика екстрема і турбулентність. Але ця зустріч, звісно, не відбулася.
 
Перші дні ми провели в безперервних дзвінках і листуваннях із командою, партнерами, засновниками — ухвалювали критично важливі рішення. Офіс певний час слугував прихистком для людей, які евакуювалися з Харкова.
 
Перший місяць війни був надзвичайно інтенсивним, але якщо вже рефлексувати з цієї дистанції, як це виглядало, то, напевно, найяскравіший спогад з цих перших днів – це відчуття цінності горизонтальних зв'язків. Ми мали ресурс, не сумнівалися в необхідності реактивного інвестування, але через брак експертизи у військовій сфері було важливо знати, з ким радитися, з ким гуртуватися. Це усвідомлення стало для нас ключовим і залишається таким надалі.
 
У квітні ми розгорнули сталі програми: закупівлі транспорту, підтримка релокованих інституцій, проєкти для стимулювання внутрішньої економіки. З літа 2022 року ми повернулися до сталих програм: запустили грантову програму, відновили підтримку партнерських організацій, не зупиняючи допомогу Силам оборони.
 
— Які основні виклики стоять перед організацією з початку повномасштабної війни?
 
— Найбільший виклик — це баланс між "тут і зараз", між реактивною та стратегічною діяльністю. У часи невизначеності важко мислити довгостроково, але й нераціонально зосереджуватися лише на майбутньому, ігноруючи потреби сьогодення. Це постійний баланс.

— Якими результатами діяльності Фундації ЗМІН Ви найбільше пишаєтесь?
 
— Насамперед тим, що попри виклики повномасштабної війни ми не зрадили своїм довгостроковим цілям. І тим, як нам вдалося вибудувати екосистему партнерів — понад сотню організацій, які ефективно працюють у своїх сферах. Ми створюємо мережу, де можна вимірювати вплив взаємодії. Також ми працюємо над новими форматами взаємодії — не "донор-грантоотримувач чи бенефіціар”. Ми пробуємо вибудовувати трішки інший спосіб взаємодії — рівніший, горизонтальніший. Також ми показуємо, що кошти не є ефективні, допоки це не доповнено експертизою, ресурсним надбанням, постійною прозорою комунікацією.
 
— Як Ви оцінюєте ефективність українських ОГС у нинішніх умовах?
 
— У 2014 та 2022 роках ефективність третього сектору була надзвичайною — і кількісно, і якісно. Це сильна сторона українського суспільства. Але, наприклад, нещодавній кейс з USAID показав, що потрібно переосмислити моделі самозарадності, залучення ресурсів, партнерств, створення більш незалежних і суб’єктних структур. Сектор сильний, експертний, але потрібно докручувати моделі диверсифікації фінансування та прозорості.
 
— Що б Ви порадили керівникам інших українських ОГС?
 
— Переглянути підходи, які працювали до 2014 і 2022 років. Бути сміливими у створенні нового. Не боятися ускладнювати, починати любити складність, бо складність лише зростатиме. Любити людей. Я не вірю в хорошого лідера чи лідерку  без емпатії. Інвестувати в комунікативні навички. Гуртуватися, хотіти і вміти в'язати вузли, знаходити спільну мову з людьми з інших полів. Визнавати свою вразливість, мати запит на інтелектуальний ріст. Ми не все можемо та маємо знати, але мати цю сміливість, зрілість і дорослість, спитати поради, визнати помилку, напрацювати спільне ефективне рішення — це, мені видається, якість того лідера/лідерки, які нам зараз дуже потрібні.
 
Дізнатися більше про діяльність Фундації ЗМІН можна за посиланням: https://www.zmin.foundation/
 
Матеріал підготувала Олена Постельняк
 
 
***
Для того, аби регулярно отримувати інформацію про можливості залучення коштів та доступ до інших ресурсів для розвитку, підпишіться на ГУРТ у Фейсбук https://www.facebook.com/gurt.org.ua

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.