bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Оксана Воропай: «Підтримку бійцям можуть надати не лише роботодавці – це справа кожного з нас»
25.05.2016

За час війни на сході України українська влада провела шість хвиль мобілізації, й кожного разу бійці повертаються додому з іншими світоглядними цінностями. В свою чергу, зміна цінностей ветеранів АТО передбачає можливі зміни в напрямку їхньої довоєнної професійної діяльності. Але такі трансформації відбуваються не лише з військовими. Наприклад, координаторка проекту Центру зайнятості Вільних людей «Воїну – гідна праця» Оксана Воропай свого часу обіймала керівну посаду у компанії, що займалася продажами. Тепер вона супроводжує ветеранів АТО на шляху до набуття нових професійних навиків.

- Оксано, розкажіть, будь ласка, яка мета проекту «Воїну – гідна праця»?

- Спершу команда Центру зайнятості Вільних людей планувала, що це буде пілотний проект на рік. Його першочерговою метою стала допомога воїнам АТО з інвалідністю та службовцям, які не можуть повернутися до своєї попередньої професії у зв’язку з важкими пораненнями. Проте на практиці ми зрозуміли, що ці люди потребують, як мінімум, року суто для фізичної реабілітації, перш ніж говорити про професійне навчання та перекваліфікацію. Незважаючи на це, ми готові приходити в шпиталі й навчати поранених бійців. Отже, зараз ми допомагаємо усім зацікавленим ветеранам. Варто зазначити, що ті люди, які повернулися з війни без інвалідності, також перебувають у незадовільному психологічному та внутрішньо нестабільному стані. Зокрема, йдеться про мобілізованих воїнів під час другої та третьої хвилі, які пройшли жорстокі бої та котли.

- Оксано, хто ті люди, які сприяють перекваліфікації учасників АТО разом із Вами?

- Перш за все це сотні небайдужих українців. Ми опікуємося людьми з безліччю потреб, які треба забезпечити: послуги протезного центру, транспорт, готель тощо. Діяльність нашої команди часто будується на безоплатній основі і є можливою завдяки нашим співвітчизникам, готовим допомогти. Наша злагоджена команда, яка працює кожного дня, складається з двох консультантів, котрі безпосередньо спілкуються з учасниками АТО, мене як координатора проекту, PR-координатора, регіональних координаторів і волонтерів.

- Наскільки, на Вашу думку, суспільство має бути зацікавленим у працевлаштуванні ветеранів АТО?

- Українці мають сьогодні два варіанти дій. Перший – зробити вигляд, ніби нічого не відбувається, – опускати очі чи відвернутися в бік, коли ви бачите хлопця у військовій формі. Тим самим ви викличете в нього велике розчарування. Відкинувши необхідність соціальної адаптації, психологічної реабілітації, агресивно налаштований ветеран АТО може знову повернутися на війну чи спроектувати насильство й агресію на сім’ю.

Інший сценарій може скластися, якщо ви знайдете для бійця теплі слова підтримки. Ваша небайдужість і вдячність можуть змінити життя людини. Адже всі бійці повертаються із запитанням: «Навіщо я там був, якщо тут нічого не змінилося?». Підтримку бійцям можуть надати не лише роботодавці з пропозиціями вакантних посад – це справа кожного з нас.

- Якими є суто професійні потреби ветеранів АТО? Які з них найбільш виражені на сьогодні?

- Найбільш вираженим є те, що люди прагнуть змінити своє життя. У зв’язку з переоцінкою цінностей бійці не хочуть працювати за тією професією, яку вони мали раніше. Вони прагнуть займатися громадською діяльністю, допомагати  своїм побратимам як психологи, реабілітологи тощо. Щоб допомогти ветеранам АТО не загубитися у пошуках майбутньої професії, ЦЗВЛ пропонує курси профорієнтації і дає змогу спробувати навчатися за різними напрямками. Учасники проекту можуть змінювати професійні курси, поки остаточно не визначаться із майбутньою професією.

- Окресліть, будь ласка, напрямки, за якими ветерани АТО можуть отримати підтримку у рамках проекту «Воїну – гідна праця»? Можливо, плануєте відкривати нові напрямки?

- Проект передбачає допомогу в працевлаштуванні та пошуку вакантних посад. Зокрема, ми допомагаємо підготувати необхідні документи для роботодавця, консультуємо щодо співбесіди, супроводжуємо під час випробувального терміну. Співпраця триває, доки не отримаємо очікуваного результату. Крім того, за підтримки Центру зайнятості ЦЗВЛ проводить програмне навчання, яке діє і для внутрішньо переміщених осіб. Двічі-тричі на тиждень відбувається профільне навчання з таких спеціальностей, як арт-менеджер, менеджер із продажів, проектний менеджер, співробітники ресторанного бізнесу та інші. Спеціалізація може змінюватися залежно від потреб учасників проекту.

Також діють різноманітні тренінги, спрямовані на адаптацію, допомогу в пошуку роботи. Багато хлопців не працювали дотепер, оскільки війна прийшла у їхнє життя одразу після навчання. При обранні тієї чи іншої професії для ветерана АТО ми керуємося індивідуальними побажаннями. За необхідності звертаємося до ліцензованих курсів та партнерів. Важливо, що є ветерани, які  відкривають спільний бізнес, працевлаштовуючи  таким чином інших колишніх учасників АТО.

- Ваш проект надає багато можливостей для перекваліфікації та працевлаштування ветеранів АТО. Проте чи всі готові ними скористатися? Як Ви адаптуєте ветеранів до успішного працевлаштування після війни?

- Дійсно не всі бійці готові приймати подібну допомогу. Наприклад, військовослужбовці першої та другої хвилі мобілізації до нас поки що не зверталися. Ми проводимо широку інформаційну кампанію щодо нашої діяльності у військових частинах, шпиталях, через рідних і близьких ветеранів, всіх, хто з нами співпрацює. Але іноді буває, що людина приходить до нас, має бажання працювати, однак, від запропонованих можливостей відмовляється. Для сприяння адаптації та підготовці людини до роботи ми реалізовуємо проект «Кава з психологом», співпрацюємо з ГО «Побратими». До речі, про можливості нашого проекту можна дізнатися на сайті ЦЗВЛ, а також за телефоном гарячої лінії 0638026151.

- Оксано, Ви стали творцем та свідком багатьох «історій успіху» тих, кому допомогли. Наведіть, будь ласка, найсвіжіші приклади.

- Звісно, таких історій багато й розповідати їх завжди приємно. Нещодавно мене запросили на відкриття масажного кабінету учасника проекту «Воїну – гідна праця». Повернувшись з АТО, на щастя, здоровим, Дмитро Крикун закінчив запропоновані нами курси з масажу і вже працює у власному кабінеті. Ветерани з тяжкими формами інвалідності досягають не меншого успіху. Наприклад, Максим з Краматорська, який був важко поранений в обличчя і майже втратив зір, до війни був IT-спеціалістом, мав гарний заробіток і можливість дистанційно працювати. Тепер чоловік мріє стати реабілітологом і дуже впевнено просувається до своєї мрії. Максим вступив до вишу на спеціальність «Реабілітолог» та практикує свої навички у Державному центрі реабілітації для людей з інвалідністю. Незважаючи ні на що, він прагне допомогти іншим. Такі  історії надихають нас і дають сили працювати далі.

Дізнатися більше про історії успіху учасників проекту «Воїну – гідна праця» можна 31 травня під час нашого заходу «Захоплені життям. Історії успіху ветеранів АТО». На гостей чекатимуть реальні історії ветеранів, інформація про вакантні посади від роботодавців, необхідні поради багатопрофільних спеціалістів з працевлаштування, консультації щодо відкриття власного бізнесу та багато іншого.

- Які поради Ви б надали ветеранам АТО для поліпшення їхнього мирного життя?

- Потрібно звертатися за допомогою, як би важко це не було. Після пережитого на війні бійці відчувають себе вкрай сильними і соромляться просити про допомогу. Проект «Воїну – гідна праця» надає сучасні навички для отримання бажаної професії в умовах високої конкуренції на ринку праці. Важливо також бути активним, самостійно проявляти ініціативу у пошуках роботи. Якщо ветерани АТО перейматимуть та ділитимуться досвідом із іншими, використовуватимуть нові можливості і розвиватимуть свої навики, з кожним днем вони будуть все ближче до здійснення своїх мрій.

Підготувала Крістіна Устименко

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.