3 грудня 2009 р. у залі телевізійного прес - клубу зібралися голови сільських, селищних та районних рад і представники громадських організацій. Вже вкотре тема місцевого самоврядування звучить з телеекранів та висвітлюється в пресі. Присутні намагалися дати відповіді та розкрити своє бачення вирішення тієї чи іншої проблеми. - Що таке самоврядування і звідки воно походить? - Що треба зробити, щоб місцеве самоврядування дійсно було життєдіяльним? - Хто має вирішувати, наскільки ефективно розподіляються кошти? - Якою є участь громадськості у прийнятті рішень? - Чи потрібно впроваджувати адміністративно-територіальну реформу? - Чи варто наслідувати досвід Польщі та інших країн для роботи ОМС України? Ці та багато інших питань обговорювали учасники круглого столу.
«Самоврядування - це один із найголовніших принципів будь - якого суспільства, - зазначив на початку зустрічі Микола Фомуляєв, голова Кіровоградської районної ради, - лише органи місцевого самоврядування сприятимуть та прискорять побудову демократичного суспільства». Родзинкою розмови, була розповідь Леоніда Кравченка, Бобринецького міського голови про те, що в Бобринці створена дієва громадська рада, представників якої обирає сама громада. Перед тим як певне рішення набирає юридичної сили, воно обговорюється та затверджується на раді, а потім виноситься на розгляд міської ради. «Зараз існує практика, коли голови звітують в газетах та на телебаченні, але, лише такий спосіб звітування, вважаю не правильним, - зазначає Леонід Григорович,- адже інша річ, коли ти ідеш безпосередньо до громади».
Мова часто заходила і про цифри, а саме: наповнення бюджет наших міських рад. «Сільська рада отримує лише 30% від податків які збирає,- зазначає Віктор Димидчик, Недогарський селищний голова Олександрійського району. - А для належної роботи ради має залишатися не менше 60%. Треба, щоб бюджет формувався знизу, а це може привести до зменшення рази в три чиновників вищого рівня». Важливим був і виступ Ігоря Сікораки, Докучаєвського сільського голови з Устинівського району, про те, що треба об’єднуватися і брати ініціативу в свої руки.
Саме завдяки такій наполегливості внесено багато змін в закони, які наближають податкову систему України до Європейської. Не залишилися осторонь і представники громадськості. «Всі українські органи місцевого самоврядування, органи влади працюють в єдиному правовому полі. Але досвід в кожного місці – різний, іноді навіть полярний: від плідної співпраці між органами влади та громадами до повного ігнорування громади, - наголошує голова громадської організації Дуднік Інга. - Тому потрібно враховувати досвід, оцінювати всі плюси та мінуси, перейняти найкращі практики. Це не потребує значних витрат – потрібна лише добра воля».
Коментарі