bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Мешканці Полтави беруть генплан під свій контроль
16.06.2011

Таке рішення прийняли учасники громадських обговорень теми засекреченості генеральних планів міст України, які відбулися сьогодні, 15-го червня, в Полтаві.

Представники громадської ради при міськвиконкомі запланували провести найближчим часом круглий стіл, на якому буде розроблений чіткий план контролю громадськістю рішень міської ради в сфері планування міста.

Одним із методів контролю, запропонованих на зустрічі, є громадські експертизи правомірності будівництва об’єктів, які викликають хвилювання громадськості.

На даний момент генеральний план Полтави є недоступним для мешканців міста, оскільки знаходиться під грифом «ДСК» («Для службового користування»). Під таким же грифом - генеральні плани Миргорода, Кременчука й Комсомольська.

Слід вказати, що застосування грифу «ДСК» є незаконним. Більше того, воно суперечить Конституції України. Цей гриф обмежує право громадян на доступ до інформації, яке, згідно з Основним Законом, може бути обмежене лише Законами України. В той час як використання грифу «ДСК» регулюється постановою Кабінету Міністрів України, яка є підзаконним актом.

Крім цього, генеральні плани містять у собі екологічну інформацію. Згідно зі до ст.50 Конституції, така інформація ніким не може бути засекречена.

Такий стан речей виявили експерти Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ), які в ході зустрічі представили результати моніторингового дослідження доступності для громадян генеральних планів міст України. Дослідження проводилося в 196 містах України з населенням понад 25 000 жителів, а також у курортних містах із листопада 2009 року по січень 2011 року. За цей час СЦГІ надіслав офіційні запитів до рад цих міст із проханням надати копію картографічної складової генерального плану та інформацію про текстову частину документа.

Генеральний план населеного пункту - це найважливіший документ у сфері містобудування. Він затверджується органами місцевого самоврядування й визначає розвиток міста на найближчі роки. Відповідно до Конституції України, органи місцевого самоврядування представляють відповідну територіальну громаду, а відтак мають здійснюють свої функції від її імені та виключно в її інтересах.

 Логічно, що генеральні плани повинні бути доведені до відома територіальної громади, аби громадяни, безпосередні власники містобудівної документації, могли зробити висновки, наскільки доцільно, економно та ефективно рада діє в її інтересах, - каже співавтор моніторингового звіту Вадим САБІНІН..

Проте жодне з охоплених моніторингом міст, включаючи й міста Полтавської області, не запропонувало для ознайомлення якісну та повноцінну копію генерального плану або його картографічної складової:

  •  5 із 196 міст (Калуш, Моршин, Хмільник, Щолкіне, Южноукраїнськ) надіслали копії лише основних креслень власних генеральних планів.
  • 115 із 196 рад міських населених пунктів офіційно або в інший, переважно неправовий спосіб відмовили в доступі до генеральних планів
  • 49 із 196 міських рад, тобто 25% охоплених моніторингом населених пунктів, або взагалі не надали відповідей на інформаційні запити, або надіслали листи, що не містять фактичних відповідей на поставлені запитання. Подібні відповіді організатори дослідження розцінили як фактичну відмову в доступі до запитуваної містобудівної документації.

Основною причиною відмов у доступі до генеральних планів міські ради назвали наявність на них уже згаданих грифів «ДСК» (для службового користування), рідше - «Таємно». Про це офіційно повідомили ради 82 міст і селищ міського типу.

Серед інших популярних відмовок, якими користувалися міські ради під час листування, були посилання на відсутність технічних можливостей для копіювання карт, зношеність генеральних планів, відсутність коштів у міської ради. Всі ці відмови є незаконними

Особливою оригінальністю відзначилося місто Лубни. Запит Східноукраїнського центру громадських ініціатив лубенська міська рада не задовольнила, оскільки, як зазначено в листі-відповіді, «… наше місто не надавало згоди на участь в проекті «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції», а тому вважаємо, що Ваш запит є необґрунтованим і не підлягає задоволенню».

Практика втаємничення генпланів суперечить численним нормам законодавства, зокрема ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Іншими популярними відмовами, які використовували міські ради під час листування, були.

"Складається враження, що ми досі живемо в часи залізної завіси, - каже Володимир Щербаченко. - Проте тепер чиновники протиправно приховують від громадян суспільно значиму інформацію про їхні міста, прикриваючись грифами «ДСК» й «Таємно».

Закони України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Про доступ до публічної інформації» вимагають від органів місцевого самоврядування оприлюднити генеральні плани в мережі інтернет на веб-сайтах міських рад.

Експерти Центру зауважили, що багато міст України, переважно обласні центри, вже зараз практикують розміщення на сайтах міських рад частини карт і планів, а часом і пояснювальних записок до генпланів,. Однак зображення картографічних матеріалів на більшості веб-сайтів є недостатньо якісними і не дає можливості повноцінного прочитання карт. Крім цього, розміщення частини матеріалів генеральних планів у мережі Інтернет не підміняє обов’язку міських і селищних рад надавати відповіді на запит поштовим листом.

 Ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України провести широкі публічні обговорення цього питання, - продовжує голова СЦГІ. - Результати цих консультацій Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ має взяти до уваги при перегляді свого рішення щодо того, доступ до яких видів інформації генеральних планів міст необхідно обмежити.

Також від Кабінету Міністрів очікується вже обіцяне прем’єр-міністром Миколою Азаровим фінансування для оновлення й розробки генеральних планів міст.

Довідка:

Захід відбуватиметься в рамках проекту «Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції», який реалізує Східноукраїнський центр громадських ініціатив за фінансової підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного Фонду «Відродження».

Мета проекту: стимулювати центральні органи державної влади й органи місцевого самоврядування розробити та впровадити в життя процедуру зняття обмежувальних грифів із генпланів українських міст за активної участі громадськості та з урахуванням громадських інтересів.

Контакти: Східноукраїнський центр громадських ініціатив Володимир Щербаченко, тел. 067 640 94 40 e-mail: [email protected] www.totalaction.org.ua

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.