bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Жінки Майдану: від медичної допомоги до захисту барикад
07.03.2014

Жінки на Майдані проявили себе не менш активно, ніж чоловіки. Вони волонтерували і на кухні, і у шпиталях, інформували громадськість про потреби революції, носили дрова та шини, патрулювали райони Києва та безліч іншого. ГУРТ пропонує Вашій увазі матеріал про роль жіноцтва в сучасній українській революції.
 
 Один із центральних плакатів Євроялинки
 
З перших днів протесту, жінки почали об`єднуватись у окремі групи та створювати свої ініціативи. Зокрема, на початку революції утворився рух «Жіноча половина Майдану», який займався інформуванням громадськості щодо гендерних питань. Надалі, в Тернополі, Івано-Франківську, Рівному створювалися місцеві жіночі сотні, які підхоплювали ініціативу.
 
«Жіноча сотня Майдану» сформувалася 23 січня 2014-ого року. Як розповідають фундатори, це не військове утворення, а ініціатива, яка займається мирним спротивом і освітніми заходами. До сотні входять близько двохсот активісток-правозахисниці, журналістки, громадські діячки. Дівчата переконують, що однієї лідерки у них немає. 
 
 
Жіноча сотня на Майдані надавала правову допомогу, проводила відкриті лекції на різні теми, в тому числі, про жіночий рух від відомих українських феміністок (Марія Дмитрієва, Марія Берлінська). Жінки також організовували заняття із самооборони та надання першої медичної допомоги, влаштовували кінопокази. Сотня провела марш протестуючих жінок. У рамках ініціативи, працював юридично-правовий напрямок-адвокатки вели судові справи затриманих майданівців.
 
У Жіночій сотні впевнені: жінки не допомагають робити революцію, вони її роблять: власною волею, щирими діями, ненасильницьким спротивом. Жінки Майдану говорять про цінність прав людини, повагу до кожної особистості, про те, за що, власне, й бореться Євромайдан. 
 
Коментарі активістів Майдану
 
Руслана Панухник, активістка Жіночої сотні:
 
 
- Якщо визначати роль жінки в революції, то це те саме, що запитувати «яку роль відіграли чоловіки на Майдані». І жінки, і чоловіки – це Майдан, усі ми пліч-о-пліч виборювали свою свободу і можливість жити в демократичній правовій державі.
 
Ми бачимо, що жінки працювали в усіх сферах на Майдані, починаючи від віддаленої роботи перекладачок та організаторок, закінчуючи вартою на барикадах та роботою «в полі». Не слід цього забувати та применшувати роль кожної та кожного.
 
У спеціальному механізмі залучення активісток до сотні не було необхідності. Ми не очікували такого ажіотажу та зацікавленості. З нами контактували жінки різного віку та професії, з різними доходами та баченням свого місця в Жіночій сотні. І це мене радує, адже така зацікавленість показує важливість питання рівності прав жінок та чоловіків та формування жіночої солідарності як політичного феномену.
 
 
Наразі, зважаючи на складну ситуацію в країні, Жіноча сотня відновила курси самооборони для жінок. Також ми працюємо над концепцією переформатування сотні та аналізуємо її місце в суспільному житті країни. Незабаром 8 березня, тому наша сотня планує провести низку заходів, покликаних деконструювати це свято із «кожній жінці по квіточці», «свята весни і краси» в першопочаткове значення цього дня – дня боротьби жінок за свої права.
 
 
 
Ми боремось зі стереотипами. Жіноча сотня їх спростовує, адже показує, що жінки можуть творити революцію разом із чоловіками. Власний приклад-найкращий вчитель. І, звичайно, просвітницька робота. Слід розвіювати стереотипи не суперечками, а, навпаки,-пояснювати, що усі ми рівні в своїх правах та можливостях, усі ми маємо право на вибір (як чоловіки, так і жінки): йти на кухню, йти на барикади чи ще кудись. Революція саме й боролася за свободу і демократичні цінності. Зараз чи не найкращий момент показати, наскільки ми їх поважаємо і як реалізовуємо!
 
Наталія Черновол, координаторка волонтерів у КМДА:
 
 
- Я вважаю, що жінки відіграли дуже важливу роль на Майдані. Адже нашим сильним і сміливим чоловікам потрібна була увага, допомога і просто бесіда! З жінками, чоловіки стають відважнішими і хоробрішими. Тому на Майдані маємо бути разом. Тим паче, ми всі українці, це – наша революція. І нам, жінкам, також жити у цій країні.
 
Під час роботи у кадровому відділі, я помітила, що дуже багато жінок хочуть допомогти і записуються у волонтери, залишають свої контакти і, на прохання допомогти, одразу зголошуються.
 
Згадую, коли хлопці стояли на барикадах, то ведучий просив, щоб жінки піднімались на сцену і говорили з нашими майданівцями. Це ще раз підкреслює, що жіноча підтримка є ключовим моментом. 
 
Кажуть, що місце жінки на кухні. Як можна стояти на кухні під час того, що відбувається зараз в твоїй країні? Зрештою, якщо і можна, то хіба що на майданівській!

Володимир Куско, активіст Майдану:
 
 
- Українські жінки ще раз підтвердили свою жіночність та хоробрість! Саме вони готували їжу, розносили гарячі напої, підносили бруківку на барикади. Це дійсно прояв того, що українська жінка – берегиня. Берегиня сім'ї, дому, народу і країни! Навіть більше, я би сказав, що без участі жінок, наші мужні чоловіки не змогли б переламати ситуацію у хорошу сторону. І це траплялося багато разів протягом усього часу протистоянь.
 
Павло Грищенко, активіст Майдану:
 
 
- Важко переоцінити роль жінок у революції. І тут можна назвати безліч прикладів, свідченням яких є і фото, і відео, і власні очі...Жінки мали вплив на внутрішні війська. Вони розмовляли з ними, проводили акції... Звісно, це не дало такого надзвичайного ефекту – силовики не кинули одразу щити і не перейшли на бік народу, але все ж мало значення. 

Жінки підтримували, заспокоювали чоловіків. А це теж дуже важливо. Створена Жіноча сотня, можливо, не так багато зробила фізично, як у інтелектуальному плані. Крім того, інформаційна підтримка Майдану була на високому рівні. Нею також займались жінки.  
 
 Підготували: Ярина Почтаренко, Аліна Кобенко
Фото із соціальних мереж 

Контакти

  • Жіноча сотня” у Facebook
  •  https://www.facebook.com/zhinocha.sotnya

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.