bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

15 фактів про адміністративно-територіальну реформу
08.12.2015

Щороку 7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування – професійне свято всіх, хто працює в сільських, селищних, міських, районних та обласних радах. ГУРТ зібрав 15 фактів про те, що вже зроблено для впровадження адміністративно-територіальної реформи, та яким є очікуваний результат.

 1. 1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів Україні схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
 2. Цього ж дня Верховна Рада прийняла Закон України «Про співробітництво територіальних громад», а також державний бюджет із значним розширенням дохідної бази місцевими бюджетами, які відповідають баченню реформи.
 3. У лютому 2015 року прийнято Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
 4. 8 квітня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України затверджено Методику формування спроможних територіальних громад і прийнято Державну стратегію регіонального розвитку 2020.
 5. Центральний орган виконавчої влади, відповідальний за проведення реформи, − це Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон), а куратор реформи децентралізації в особі віце-прем’єр-міністра України – міністр Мінрегіону
 6. Створено Експертну раду з питань децентралізації, місцевого самоврядування та регіональної політики при Мінрегіоні України, до складу якої увійшли українські та польські фахівці, експерти від Ради Європи і Європейського Союзу, представники від всеукраїнських асоціацій та органів місцевого самоврядування.
 7. Указом Президента України від 3 березня 2015 року створено Конституційну комісію – спеціальний допоміжний орган при Президентові України, який має запропонувати в першочерговому порядку внесення змін до Конституції, від яких залежить процес реформ у місцевому самоврядуванні та децентралізації.
 8. Урядом оголошено про створення Регіональних офісів із упровадження реформи децентралізації, основними функціями яких є контрольно-наглядова (вони стежитимуть за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування) і координаційна (координація роботи між територіальними громадами, Урядом та Парламентом).
 9. Для напрацювання пропозицій для удосконалення правового регулювання питань реформування управління місцевим розвитком і місцевого самоврядування в Україні створено українсько-польську консультативну групу відповідно до Меморандуму про співпрацю з підтримки реформи місцевого самоврядування в Україні, підписаного 17 грудня 2014 року в Варшаві.
 10. Місцеве самоврядування здійснюватиметься на трьох рівнях: громада (об'єднання поселень), повіт (об'єднання громад), реґіон (області, Крим, Київ).
 11. На обласному та районному рівнях обиратимуть депутатів відповідних рад, а ради будуть обирати голів рад, які очолять виконкоми. 
 12. Органи місцевого самоврядування підпорядковуватимуться тільки закону і тим людям, які їх обиратимуть.
 13. В законі про місцеве самоврядування обов’язковими нормами є залучення мешканців – членів громад – до роботи спільно.
 14. У концепції реформи і в пропозиціях щодо змін до Конституції чітко сказано: повноваження органів місцевого самоврядування мають забезпечити фінансами. Органи місцевого самоврядування матимуть, зокрема, частку від загальнонаціональних податків (а не тільки дотації). Якщо у місцевої влади через державні рішення виникнуть додаткові витрати, то це теж компенсує держава. 
 15. Відповідно до попередніх розрахунків у Законі України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу», ріст місцевих бюджетів у 2015 році мав скласти близько 39, 2 млрд гривень.

Джерела: 1, 2

 

Контакти

Коментарі

 •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.