bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Групи самодопомоги як спосіб вирішення проблем громади: огляд онлайн-посібника ГУРТа
13.04.2016

Для самостійного вирішення окремих проблем певної категорії людей іноді достатньо утворити локальну групу однодумців без залучення фінансування чи висококваліфікованих спеціалістів. Завдяки онлайн-інструменту ГУРТа з організації груп самодопомоги ви дізнаєтеся, як ваша власна робота над вирішенням проблем матиме значний ефект для покращення вашого життя  та життя цілої громади.

Онлайн-посібник «Групи самодопомоги» містить стислу й структуровану інформацію про принципи організації груп самодопомоги, залучення учасників, їх координацію, розробку навчальних матеріалів, проведення занять, життєвий цикл групи та оцінку результатів. Практичні рекомендації допоможуть ефективно впроваджувати зміни в громаді, досягаючи значних результатів.

Самодопомога як окремий напрямок соціальної адаптації людини виникла у Сполучених Штатах Америки. У 1939 році хірург Боб С. та біржовий маклер Білл В., започаткували рух самодопомоги для людей, що страждають від алкоголізму. Після публікації їхньої книги про методи взаємодопомоги у лікуванні алкоголізму – «Анонімні алкоголіки», рух самодопомоги поширився по всьому світу.

Сьогодні поняття самодопомоги поширене у соціальній роботі та практиці служб соціальної допомоги, в лікуванні залежностей, у неурядових організаціях – як спосіб суспільної анімації та впровадження суспільно важливих змін.

Самодопомога як метод має такі значення:

  • вид допомоги, яку самостійно, без участі професіоналів надають самому собі або іншим людям із такими ж проблемами;
  • діяльність, яка змінює або доповнює роботу органів влади та створених владою інституцій, що мають задовільняти суспільні потреби. Така самодопомога спрямована на суспільне благо.

Група самодопомоги (ГСД) – це своєрідний розмовний гурток за участю певної кількості осіб (6 – 20 учасників), яких об’єднує бажання взаємно надавати й отримувати підтримку, щоб спільно подолати власну проблему. Учасники не є фахівцями та спеціалістами у розв’язанні тих проблем, які намагаються вирішити. Самодопомога по суті є «егоїстичною», адже люди завдяки взаємній підтримці рятують насамперед самих себе.

Засади функціонування групи самодопомоги

1.Усі учасники добровільно беруть участь у групі самодопомоги й мають однакові права.

2. Кожен учасник бере участь для того, щоб насамперед допомогти собі, і лише потім – іншим.

3. Напрямок діяльності, тематика та методи роботи групи розробляються самими учасниками.

4. Передбачається активна та безперервна співпраця учасників протягом тривалого періоду.

5. Група діє без участі професіоналів, як правило керівництвом груп самодопомоги не займаються фахівці допоміжних професій – вони можуть бути запрошені на деякі зустрічі лише як експерти.

6. Зустрічі регулярні відбуваються у визначений час (наприклад, раз на тиждень, щодва тижні, або раз на місяць).

7. Анонімність і нерозголошення особистої інформації та всього, що відбувається в групі, третім особам.

8. Ініціативність та відповідальність кожного учасника за самого себе і за те, що відбувається в групі.

Переваги групи самодопомоги

1. У групі набагато легше змінювати свою поведінку: тут працює принцип  «рівний – рівному», оскільки група складається з людей, які мають схожі життєві проблеми, подібні життєві сценарії та спільні життєві цілі.

2. У групі працює як негативний так і позитивний досвід учасників: будь-який із них допомагає іншим знайти правильне рішення.

3. Група дає відчуття єдності, впевненості, що ти не один, і що твоя проблема цікавить інших.

4. У групі можна знайти розуміння, адже є такі моменти, які можуть бути зрозумілі лише тим, хто мав справу з подібними труднощами.

5. Невелика кількість учасників – для багатьох це реальна можливість перестати боятися говорити про наболіле.

Увага! Користуватися онлайн-посібниками Ресурсного центру ГУРТ можуть тільки зареєстровані користувачі порталу. Всі елементи схем активні. Натискайте на цікавий для вас розділ та отримуйте чітку й структуровану інформацію. Для того, щоб усі елементи тулкітів відображалися коректно, будь ласка, не використовуйте браузер Internet Explorer. 

Підготував Михайло Ломоносов

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.