bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз


+ Пiдписатися

Едвокасі: якби з водою не виплеснути дитину   

Едвокасі, адвакація, громадське представництво, громадське лобіювання, представництво громадських інтересів…

Які тільки терміни не намагалися запровадити в українській мові для позначення процесу advocacy.
Чи така незвична вже для українських реалій ця дія, що органічного загальноприйнятного нашого, суто українського, терміну ніяк знайти не вдається?

І справді, загальноприйнятого і загальноприйнятного терміну нема, спільного розуміння нема, а досвідчені лідери громадського сектору, що системно займаються едвокасі, ще й підливають масла у вогонь.

Вже неодноразово я чула впевнене: "Ні, це не едвокасі, бо який вас результат? Який нормативно-правовий акт був прийнятий внаслідок вашої кампанії?"
Вірила, що наявність прийнятого нормативного документу є обов'язковим складовим кампанії з едвокасі.
Та згодом вирішила пересвідчитися. І ось що знайшла за першим-ліпшим посиланням:

Advocacy by an individual or by an advocacy group normally aim to influence public-policy and resource allocation decisions within political, economic, and social systems and institutions; it may be motivated from moral, ethical or faith principles or simply to protect an asset of interest. Advocacy can include many activities that a person or organization undertakes including media campaigns, public speaking, commissioning and publishing research or poll or the ‘filing of friend of the court briefs’. Lobbying (often by Lobby groups) is a form of advocacy where a direct approach is made to legislators on an issue which plays a significant role in modern politics.

Тож, першоджерела кажуть, що нормативний акт може бути, і це буде також різновид едвокасі, але він має власне ім'я - лобіювання.

І, чесно кажучи, я дуже зраділа від цього відкриття. Бо ж ми з вами прекрасно знаємо, яку вагу в нашому суспільстві мають закони, розпорядження, договори чи накази. Нажаль, звісно.
Але за таких умов, чи варто підносити саме паперовий результат громадської кампанії? Чи в ній обов'язково є щось важливіше і цінніше?

Я переконана що є.
А тому маю до Святого Миколая, який ось-ось має до нас завітати, одразу аж п'ять побажань:
1. Нехай в українській мові нарешті з'явиться адекватний та милозвучний синонім слова едвокасі.
2. Нехай кампанії громадянського представництва стають все масштабнішими та успішнішими.
3. Нехай мої колеги не лякають носіїв громадських інтересів технічними суперечками щодо термінології та критеріїв.
4. Нехай в нашому суспільстві люди почнуть відповідальніше ставитися до власних зобов'язань, чим би вони не були: законами, угодами чи лише публічними обіцянками.
5. Нехай кожна кампанія едвокасі несе хай невеличкі, але позитивні і незворотні зміни у нашій ментальності та суспільній моралі…

Коментарі

Богдан Маслич   4867 днів тому   #  

я хоч і не Миколай, але з радістю би долучився до виконання побажань :) деякі кажуть, в нашій активнореформованій країні десь існують клуби адвокасі, школи адвокасі, гуртки адвокасі, а може навіть і дитсадочкі адвокасі... хочу у вільний від роботи час долучитись до їх діяльності як волонтер, аби допомагати збувати те, про що так гарно написала Людмила :)

  •   Пiдписатися на новi
Михайло Ізюмський   4867 днів тому   #  

багато людей цим займається навіть слова такого не знаючи, і доволі успішно. інші - мега-експерти, можуть годинами розповідати про едвокасі, тренінги читати та книжки писати, не провівши жодної кампанії.
згоден щодо документу як мети кампанії едвокасі: це у буржуїв якщо документ підписано - вважай компанія досягла успіху. у нас досягти підписання документу значно простіше, але документи ті самі знаєте чого варті... тому, нажаль, метою часто стає досягнення виконання відповідальною особою або структурою виконання того документу. буржуям таке в страшних снах не снилося:)

  •   Пiдписатися на новi
Володимир Купрій   4864 дні тому   #  

Піднята тема є насправді суперактуальною. На мій погляд, ознакою едвокасі є не лише прийняття в кінцевому підсумку нормативно-правового акту. Будь-яка подібна кампанія має спрямовуватися на зміну існуючої політики. А це не обовязково НПА. Це в тому числі й потрапляння проблеми в порядок денний Уряду (в широкому розумінні терміну "порядок денний"). Класичний приклад, як домоглися того, щоб питання домашнього насильства стали предметом уваги уряду.

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi


Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.