bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Тетяна Глоба: “Якщо людина не йде до бібліотеки, то бібліотека йде до людини!”

Працівники Дніпропетровського міського комунального закладу культури Централізована система публічних бібліотек для дорослих (ДМКЗК) та Центральної бібліотеки міста Дніпропетровська впевнені: бібліотеки ніколи не втратять свого значення. Хоча, звичайно, вони будуть змінюватися і пристосовуватися до нових умов та викликів часу. У форматі PRоГОну журналісти ГУРТа спілкувалися з працівниками Дніпропетровського міського комунального закладу культури Централізована система публічних бібліотек для дорослих (ДМКЗК) та Центральної бібліотеки міста Дніпропетровська і дізнавалися, чим живуть сучасні українські бібліотеки.

Бібліотека

ГУРТ: Розкажіть, які послуги надає користувачам ваша бібліотека?

Серед традиційних форм обслуговування користувачів залишаються видача літератури, організація доступу читачів до довідково-бібліографічного апарату, надання консультацій читачам з підбору літератури за темами, організація книжкових виставок, переглядів, проведення соціокультурних заходів.

Глоба Тетяна Іванівна (завідуюча інформаційно-бібліотечним відділом): Серед нових, інноваційних і, що важливо, безкоштовних послуг, які бібліотека запровадила останнім часом – користування електронним каталогом, ресурсами Інтернету, Wi-Fi, повними текстами електронних документів в електронному читальному залі, рухомими іграми на платформі Х-Box+Kinect, віртуальною довідкою. Інформація про всі ресурси та послуги Центральної бібліотеки докладно представлена у мережі Інтернет, на 4 сайтах та у блозі. Популярністю користується Віртуальна довідка та добірка веб-ресурсів з найрізноманітніших тем. Якщо перефразувати відомий вислів про гору і Магомета, то, якщо людина не йде до бібліотеки, то бібліотека йде до людини.

Бібліотека

ГУРТ: Якщо вірити тезі, що бібліотека – це осередок розвитку громади, як ваша бібліотека сприяє розвитку громади?

Шелест Наталія Анатоліївна (заступник директора ): У Центральній міській бібліотеці вже протягом кількох років спільно з обласним центром зайнятості проводяться ярмарки вакансій для безробітних, тренінги з основ користування ПК і тематичні лекторії. Двічі на місяць користувачі бібліотеки мають змогу отримати юридичну консультацію фахівців громадської правової приймальні міського управління юстиції, створеній при інформаційно-бібліографічному відділі за сприяння міського управління юстиції. З’ясувавши, що відвідувачі Центральної бібліотеки хочуть бачити її не лиш як місце для навчання та отримання інформації, але і як місце для проведення дозвілля, працівники закладу створили літературно-мистецьку вітальню, до якої щонеділі дніпропетровці приходять, аби зустрітись з музикантами, акторами, письменниками. Студентська молодь міста, зокрема з громадської організації «Експеримент», саме тут знайшла можливість збиратися для обговорення книг, фільмів, творів живопису. У їх розпорядженні лекційний зал, мультимедійний проектор, доступ до ресурсів Інтернету і звичайно безліч книг і журналів на тематичних книжкових виставках, які бібліотекарі готують до кожної такої зустрічі. Це – приклади того, як бібліотеки в нашому місті стають популярними осередками, де люди збираються, навчаються, відпочивають та спілкуються.

ГУРТ: Чим Міська бібліотека Дніпропетровська відрізняється від інших бібліотек міста?

По-перше, безкоштовною реєстрацією користувачів. Це наша принципова позиція, незважаючи на те, що згідно постанови Кабінету міністрів, майже всі бібліотеки України встановили платну реєстрацію. По-друге, сама будівля бібліотеки особлива – вона збудована десять років тому і визначається тим, що спроектована за потребами читачів міста та вимогами фахівців бібліотеки. По-третє, час роботи нашої бібліотеки дуже зручний: щодня протягом десяти годин - до 20-ої години влітку і 19-ої взимку.

Бібліотека

ГУРТ: Розкажіть про заходи, які ви організовуєте.

Кацай Таїсія Іванівна (завідуюча відділом читальних залів): Щомісяця у Центральній бібліотеці відбувається близько тридцяти заходів: літературно-музичні вечори, творчі зустрічі, виставки живопису, перегляди літератури за актуальними темами, наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат. Ми проводимо щотижневі заходи літературно-мистецької вітальні, заняття краєзнавчого лекторію, лекторію «Здорова та щаслива родина» і «Школи благородних манер», пропагуємо досягнення культури та мистецтва нашого міста, запрошуємо відомих музикантів та диригентів оперного театру. Не кожен може купити квиток на концерт, а у нашій бібліотеці можна ознайомитися з творчістю відомих виконавців безкоштовно. Частими гостями бібліотеки є члени культурних товариств Дніпропетровська: польського, австрійського, болгарського та французького, тут працює клуб англійської розмовної мови English Speaking Club-Osvita. У лекційному залі проходять кіно-сесії польського, французького кіно (бібліотека має мультимедійний проектор, плазмений екран, музичні центри, супутникову антену). Усі наші зустрічі дуже цікаві й змістовні – лекційний зал, розрахований на 150 місць, не завжди навіть вміщує усіх бажаючих!

ГУРТ: Якими є відвідувачі бібліотеки?

Кацай Таїсія Іванівна (завідуюча відділом читальних залів): Центральна міська бібліотека – головна публічна бібліотека міста, наші читачі – це представники усіх верств населення міста, від підлітків і старшокласників до пенсіонерів. Щорічно читачами Центральної бібліотеки стають близько тридцяти тисяч жителів міста, і це – найкраще підтвердження того, що бібліотека у нинішньому форматі потрібна. Молодь складає 35 %(10,5 тис.), службовці та фахівці різних галузей – 45% (13,3 тис.), тимчасово непрацюючі, домогосподарки та пенсіонери – 20% (6 тис.).

Бібліотека

Печонкіна Ніна Петрівна (завідуюча відділом абонементу): Більшість наших відвідувачів приходять з метою отримання нових знань, написання рефератів, підготовки до ЗНО та інших іспитів у школах та вишах. Читачі пенсійного віку цікавляться змінами у законодавстві. Людям, які шукають роботу, або прагнуть відкрити власну справу, характерні перегляди місцевих періодичних видань з об’явами про вакансії та книг з описами технологій різних виробництв. Користувачі цікавляться також новинками художньої літератури та періодики, електронними ресурсами. Користувачами Інтернет-центру є переважно студенти вишів, безробітні, які шукають роботу, працівники закладів культури та мистецтв.

Глоба Тетяна Іванівна (завідуюча інформаційно-бібліотечним відділом): Окремою категорією користувачів центральної бібліотеки є читачі, які є абонентами індивідуальної інформації. Це, насамперед, вчителі та молоді науковці. Зростає кількість віддалених користувачів, які отримують інформацію стосовно ресурсів Центральної міської бібліотеки через сайти. Отримавши за грантом Програми "Бібліоміст" платформу Xbox 360+Kinect для пілотного проекту «Ігри в бібліотеці», бібліотека «завоювала» нових читачів – молодь, яка цікавиться комп’ютерними іграми та спортом. Турніри та індивідуальні заняття приваблюють підлітків і навіть дорослих читачів. Таким чином бібліотека залучає своїх відвідувачів до рухомих ігор.

ГУРТ: Скільки бібліотека має філіалів, яке їх «світське» життя (виставки, курси, презентації)?

Cавран Лариса Василівна (в.о. директора ДМКЗК): До системи публічних бібліотек для дорослих, окрім Центральної бібліотеки, входить ще 31 філіал, розміщений у межах міста. Кожна з таких бібліотек є справжнім центром культурного життя мікрорайону, в якому вона розташована. Бібліотеки-філіали поступово модернізуються, шість з них вже мають безкоштовні Інтернет-центри або пункти доступу до мережі Інтернет, де окрім вільного доступу до ресурсів Інтернету проводяться індивідуальні та групові тренінги з основ комп’ютерної грамотності. У бібліотеках створені клуби за інтересами для жінок, квітникарів, творчої молоді та людей похилого віку.ГУРТ: Які засоби для залучення та популяризації бібліотек ви використовуєте?

Cавран Лариса Василівна (в.о. директора ДМКЗК): Потрібність бібліотек ніколи не викликала сумнівів, але щоб залишатися не лише потрібними, але й привабливими та цікавими, бібліотеки міста намагаються йти в ногу з часом. З цією метою вони розширюють сферу своїх послуг, вдаються до найрізноманітніших популяризаторських заходів, намагаючись залучити нові верстви населення. Останнім часом бібліотека, спільно з агенцією gorod.dp.ua провела декілька значних акцій, що отримали схвальні відгуки та резонанс в Дніпропетровську: демонстрацію рідкісного історичного фонду Центральної бібліотеки у День міста, свято української писемності та мови, а також промоакції бібліотеки у парках міста.

ГУРТ: Все актуальнішим стає питання оформлення зручного бібліотечного простору. Які кроки ваша бібліотека вже зробила та планує зробити в цьому напрямку?

Кацай Таїсія Іванівна – (завідуюча відділом читальних залів) та Печонкіна Ніна Петрівна (завідуюча відділом абонементу): Для сучасних бібліотек це дуже важлива проблема - як за найменших фінансових витрат зробити бібліотеки привабливими для громади, адже на наших очах відбуваються позитивні зміни в оформленні громадських приміщень, розважальних і торгівельних центрів, 3D кінотеатрів. Тому і бібліотека повинна мати сучасно оформлений інтер’єр, несподівані для читачів, інтригуючи зміни бібліотечного простору. Пішли у небуття вимоги розстановки бібліотечного фонду суворо за індексами ББК, тому ми на передній план виставляємо ту літературу, яка за тематикою потрібна читачам саме нашої бібліотеки. Література, яка колись зберігалася суто у книгосховищах, наразі доступна читачам на книжкових переглядах: книги самі «йдуть» до читачів. Новинкою бібліотечного простору у ЦМБ є нещодавно створені зони Biblioplay, Бібліотерапії, електронний читальний зал та прес-вітальні у читальних залах. Приміщення ЦМБ пристосовані для людей з обмеженими можливостями: є зручні пандуси, функціонує вантажний ліфт, обладнані санітарні кімнати індивідуального користування для людей на візках. Всі ці перетворення мають на меті перетворити головну публічну бібліотеку міста на комфортне та популярне у дніпропетровців місце для навчання, самоосвіти, отримання будь-якої інформації, спілкування та цікавого проведення дозвілля.ГУРТ: Які інноваційні проекти реалізовує Ваша бібліотека?

Земляний Артем Вадимович (завідуючий електронним читальним залом): Ми намагаємося удосконалити свою роботу за рахунок участі у конкурсах. Починаючи з 1997 року бібліотека перемагала у конкурсах Фонду "Відродження", Посольства США, програми «Бібліоміст». У результаті в бібліотеці автоматизовано основні бібліотечні процеси, створено 94 автоматизованих робочих місця, організовано доступ до ресурсів Інтернету. Наразі творча група з працівників бібліотеки працює над втіленням проекту «Мобільна бібліотека для мобільних людей» у рамках конкурсу програми «Бібліоміст» - фахівці бібліотеки разом з нашими партнерами розробляють мобільний додаток для планшетів iPhone, для всіх пристроїв на базі Андроїд, який буде називатися «Dneprlibrary». Там буде розміщена основна інформація про бібліотеку, рубрика «Топ-10» нових надходжень книг з можливістю безкоштовного завантажування демоверсій. Людина зможе зі свого планшету чи телефону ставити питання бібліотеці й отримувати відповіді. Додаток також матиме функціональну вкладку «Культурна мапа Дніпропетровська» з позначеними бібліотеками, кінотеатрами, театрами, музеями тощо.

Шелест Наталія Анатоліївна (заступник директора): У планах на 2013 рік - організація другого етапу конкурсу «Літературна надія Дніпра», традиційного фотоконкурсу «Дніпропетровськ читає» та конкурсу на кращий поетичний твір «Чарівний мій Дніпропетровськ». Особливістю цих конкурсів є те, що вони проводяться спільно з найпопулярнішим міським сайтом gorod.dp.ua. Щороку кількість учасників цих конкурсів зростає. Найкраще те, що в творчому колективі бібліотеки багато нових ідей щодо проведення інноваційних проектів, а це значить, що бібліотека не стоїть на місці, розвивається та стає більш привабливою для місцевої громади.

ГУРТ: Якими є найбільші труднощі, як ви їх долаєте?

Cавран Лариса Василівна (в.о. директора ДМКЗК): Найбільшими труднощами, звичайно, є фінансові. Ще декілька років тому ми виписували 700-800 назв періодичних видань і отримували за рік до 9 тис. примірників нових книг. Нині ця кількість зменшилась майже на третину. Наступною проблемою є оновлення матеріально-технічної бази: як «традиційне» оснащення читацьких місць (столи,стільці), так і придбання комп’ютерної техніки. Всі ці проблеми ми намагаємося вирішувати за допомогою керівництва і депутатів міської ради та участі у конкурсах програми «Бібліоміст».

ГУРТ: З ким ви співпрацюєте? Чи Ви залучаєте волонтерів?

Шелест Наталія Анатоліївна (заступник директора): Серед партнерів бібліотеки – Управління культури та мистецтв міської ради, міський сайт gorod.dp.ua, Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX, Альянс франсез у Дніпропетровську, Центр польської культури ім. К. Войтили, міський осередок Українсько-австрійського товариства, МГО «Експеримент». Всі заходи з популяризації літератури проводяться спільно з творчими спілками: Регіональною спілкою письменників Придніпров’я, Конгресом літераторів України, обласним відділенням Національної спілки письменників України. Ми залучаємо волонтерів з громадських молодіжних організацій, співробітників обласного Червоного Хреста, членів англійського розмовного клубу, які допомагають працівникам бібліотеки у проведенні різноманітних масових заходів, залученні нових користувачів, проведенні промо-акцій тощо.

ГУРТ: Які джерела фінансування бібліотеки? Як вдається залучати кошти?

Шелест Наталія Анатоліївна (заступник директора): Головне джерело фінансування – це кошти міського бюджету. Крім того, наш попередній директор, заслужений працівник культури України Ерна Андріївна Шамичкова налагодила співпрацю з депутатами міської та районних у місті рад. Вони допомагають бібліотекам, які знаходяться на їх виборчих дільницях, зокрема, в питаннях покращення матеріальної бази, ремонту приміщень, технічного оснащення. Мешканці міста дарують бібліотеці книги з власних бібліотек. Також ми отримуємо книги за державною програмою «Книги України».

ГУРТ: Як часто та якою літературою поповнюються бібліотечні фонди?

Кацай Таїсія Іванівна (завідуюча відділом читальних залів) та Печонкіна Ніна Петрівна (завідуюча відділом абонементу): Фонд Центральної міської бібліотеки - 574 тис. одиниць зберігання. Незважаючи на те, що Дніпропетровська міська рада щороку виділяє кошти на придбання нових книг та передплату періодичних видань, для бібліотеки нових книг багато не буває. Заважає планомірній роботі з придбання нових книг існуюча система державних закупівель: процедура триває понад три місяці, мають місце затримки фінансування. От і виходить, що у бібліотеку потрібні книги надходять з великим запізненням. У 2012 році Центральна бібліотека отримала 6402 примірників книг, щороку ми передплачуємо до 800 газет та журналів України та інших країн. Щоправда у 2013 році з причин дефіциту міського бюджету обсяг передплати зменшився.

Бібліотека

ГУРТ: Що Ви можете порекомендувати іншим бібліотекам?

Ми слідкуємо за роботою інших бібліотек і намагаємося реалізовувати їх вдалі проекти у себе. Моніторимо бібліотечні ресурси Інтернету, обмінюємося досвідом з колегами з інших областей. Тому бажаємо й іншим таким закладам робити те саме. А головне, рекомендуємо брати участь в конкурсах, які дають можливість втілити ідеї в реальність. Успіхів!

Публікацію створено в рамках проекту «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство у різноманітті», що впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Європейського Союзу.

Автор: Катерина Брошняк
Редагування: Анжеліка Клайзнер
 

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 3  - Нi  

Коментарі

Юлія Воробкевич   3472 дні тому   #  

Чудовий матеріал про чудову бібліотеку! Хочемо ще PRoГону для бібліотек з інших регіонів :)

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.