bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Етичний кодекс громадських організацій: досвід Естонії
06.07.2017

Організації в громадському секторі можуть і повинні бути відкритішими та прозорішими, ніж в інших секторах. У 2002 році в середовищі ГО Естонії прийнято етичний кодекс, покликаний допомагати в різних питаннях, що виникають у ході роботи.

Громадські об'єднання виступають за чесність, рівність, гідність, відкритість, солідарність, готовність до співпраці, різноманіття, надійність і діють на основі цих цінностей. Їхня співпраця ґрунтується на доброзичливому партнерстві, обопільній повазі і визнанні. Обов’язок громадських організацій – робити свій внесок у створення безпечного, гармонійного суспільства, яке дбає про своїх членів.

У щоденній діяльності громадські організації спираються на чинні закони та інші правові акти Естонської Республіки. Етичний Кодекс встановлює правила гідної діяльності громадських організацій. Дотримання цих правил підвищує надійність організацій та некомерційного сектора загалом в очах суспільстві.

Принципи етичної діяльності громадських організацій

Демократичне управління і діяльність

1. У громадської організації чітка і зрозуміла місія. Виконуючи місію, громадська організація дотримується статуту, положень внутрішніх документів і стандартів.

2. Громадська організація виражає і представляє різні інтереси та потреби людей. Громадська організація залучає людей до розвитку громадянського суспільства за допомогою громадянської освіти, демократії, представництва та інших форм.

3. Громадська організація як добровільне об'єднання членів суспільства поважає своїх членів, забезпечує демократичне управління, дотримується принципів відповідальності керівництва і працівників, реагує на їхні провини.

4. Громадська організація вважає залучення людей до добровільної діяльності пріоритетом громадянського суспільства і вітає це.

5. Громадська організація послідовно прагне до висококваліфікованої діяльності, професіоналізму та досконалості з метою досягнення найкращих результатів у роботі та суспільного визнання.

6. Громадська організація, отримуючи кошти для своєї діяльності в основному від дарувальників і благодійників, поважає їхні інтереси і використовує отримані кошти на чітко визначені цілі.

Громадянська сміливість і громадянська позиція

7. Громадська організація демонструє сміливість у боротьбі із соціальною несправедливістю.

8. У разі прояву некомпетентності й ігнорування принципів соціальної справедливості в законах та інших правових актах громадська організація веде діяльність щодо внесення до них змін.

9. Громадська організація не застосовує і не пропагує насильство для вираження своїх думок, досягнення цілей або привернення уваги громадськості.

Раціональне використання коштів і майна

10. Для досягнення своїх цілей громадська організація використовує природні, людські і духовні надбання, а також матеріальні та майнові засоби по-господарськи та раціонально, враховуючи потреби сьогоднішнього і завтрашнього поколінь.

11. Громадська організація як в ролі прохача, так і в ролі дарувальника виходить із найкращих традицій фінансування, обґрунтованості та прозорості бюджетів й уникає подвійного фінансування.

Відповідальність і підзвітність

12. Громадська організація надає звіти і відповідає перед своїми засновниками, дарувальниками, благодійниками і громадськістю за досягнення цілей та способи й засоби, які вона використовує.

13. Громадська організація вважає важливою готовність до звітності, яку забезпечує вміле управління, внутрішня звітність і дотримання найкращих традицій бухгалтерії.

14. Громадська організація оприлюднює звіт про свою діяльність і фінансову звітність принаймні один раз на рік.

Відкритість і прозорість

15. Інформація про місію, членство, діяльність і фінансування громадської організації повинна бути відкритою і зрозумілою.

16. Громадська організація спілкується з усіма відкрито і прямо, не діє анонімно.

17. Громадська організація відкрита для нових ідей і різних думок, а також для співпраці в ім'я досягнення спільних цілей.

Незалежність і запобігання конфлікту інтересів

18. Громадська організація є незалежною в постановці цілей, прийнятті рішень і вчинках; уникає потрапляння під контроль партій, громадських інституцій або приватних підприємств, коли втрачається самостійність громадської організації, її незалежність і здатність діяти в громадських інтересах.

19. Громадська організація і особи, які з нею співпрацюють, запобігають виникненню конфлікту інтересів. У разі появи конфлікту інтересів громадська організація вживає необхідних заходів для його ліквідації.

Вірність своєму слову і визнання авторства ідей

20. Громадська організація дотримується як письмових, так і усних угод та договорів.

21. Громадська організація поважає авторство і приналежність ідей та проектів інших організацій.

Терпимість

22. Громадська організація визнає відмінності способів мислення, різноманітність організацій та їхніх цілей.

23. Громадська організація не паплюжить інші організації, людей, які в них працюють, та їхні думки.

Прийнято на Загальних зборах Круглого столу неприбуткових організацій Естонії 7 квітня 2002 року в м. Тарту.

Матеріал підготовлений за матеріалами EMSL – Союзу некомерційних об’єднань та фондів Естонії у рамках проекту «ТрансФормуй ГУРТ!», який виконується Ресурсним центром ГУРТ у партнерстві з Мережею ОГС Естонії (NENO) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Естонії.

Контакти

Коментарі

Роман Коваль   2561 день тому   #  

Мало, хто вже пам'ятає, але в 2007-2008 роках за підтримки проекту UCAN в Україні розпочинався рух за етичну діяльність ОГС. Був створений Оргкомітет з представників 10 провідних ОГС і Учасники Конференції "Етичні ориєнтири 3-го сектору" затвердили Декларацію єтичних засад діяльності ОГС України. Навіть розпочалося створення Кодексу, але це виявилося на той час досить складним завданням з огляду на різноманітність поглядів та ускладнення в комунікації між ОГС України і тому проект зосередився на просвіті... :)

  •   Пiдписатися на новi
Юрій Зелик   2561 день тому   #  

Ідея добровільної діяльності грунтується на не явно вираженій мету формувати та розвивати ВИЩУ СВІДОМІСТЬ, як правоприємницю риси характеру відповідальності. Ця тема глибоко освітлена у авторів Секлітової Лариси Олександрівни і Стрельнікової Людмили Леонівни, сайтом яких є www.gold-race.ru. Цей обнародований моральний кодекс є мрією в виді путеводной зірки. По шляху до якої можливо багато помилок поведінки людей, що намагаються орієнтуватися на цей кодекс.

  •   Пiдписатися на новi
Ігор Алексєєв   2557 днів тому   #  

Що значить "уникає подвійного фінансування" ?

  •   Пiдписатися на новi
Роман Коваль   2557 днів тому   #  

Це може означати, що організація подає проектну пропозицію двом донорським організаціям і отримує кошти від обох на одну і ту ж саму діяльність в повному обсязі, але не інформує їх про це. Наприклад, проводить захід, якій по одному проекту називається діалог, а по іншому фокус група чи круглий стіл, що відповідно паплюжить ідею та результати і імовірно дає можливість комусь в організації покласти додаткові гроші собі в кишеню...

  •   Пiдписатися на новi
Ігор Алексєєв   2557 днів тому   #  

Ого! Ніколи не замислювася, що хтось може так нахабно красти.

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.